Root Beer, and. . .

Gold Rush is coming up in a couple of days.  Each fourth grade class is asking its students to bring something to eat or drink for the rest of the grade level.  My class is in charge of bringing root beer.  That’s easy, right?  2 two leter bottles each.  1 if that’s all you can do.  Well, after about a week of asking, I’ve had about 5 students bring some in.

Billy tells me that mom said they don’t have the money for it.  Hmmmm.  I have a hard time with this.  Am I wrong?  I explain to him that he and mom can go down to the dollar store or find it on sale somewhere and buy 1 bottle for a buck.  She can do that, I tell Billy.  Today Billy comes in and lets me know that while he and mom were shopping, he reminded her, and she let him know that they couldn’t afford it.

Is it me, or couldn’t she just not buy so many Twinkies (see below) for a week and spring for some root beer for Billy’s class?  Way to support school, mom!  Thanks.

*****

A lunch supervisor came up to me the other day to let me know she had a look in billy’s lunch.  Among other things, she found a Ding-Dong and 2 Twinkies.  She asked Billy if he could just eat one and take the other 2 home.  Good call.

Billy had a talk with another fourth grade teacher.  We’ll call her “Kelly.”  Billy told Kelly that his mom is trying to help him gain weight, hence the 3 Hostess snack goodies.  Kelly tried to give him a quick lesson on nutrition, but I’m sure it went in one ear and out the other.  Kelly knows this.  You just have to try.

Advertisements

Leave a comment

Filed under parents, Students, teacher

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s